Korduma kippuvad küsimused

Keda Sa pildistad?
Pildistan peamiselt naisi, lapsi, beebiootajaid, beebisid, pulmi, peresid.

Kus Sa pildistad?
Pildistan Saaremaal Kuressaares Elektrumi ärimajas asuvas stuudios aadressil Tallinna tn 58 ning samuti ka õues. Pulmi ja muid vähemalt päev kestvaid üritusi ka mujal Eestis/välismaal.

Kus me parkida saame?
Tasuta parkimine on nii stuudio ees kui taga. 

Kui pikalt ette peaksin sessiooni aja broneerima? 
Kui soovid kindlal kuupäeval pildistada, siis broneeri aeg varakult ette. Kõige pikem pulmabroneering on mulle tehtud 3 aastat ette. Kõige kiirema töö olen võtnud vastu samaks päevaks. Keskmisel on ooteaeg 1-3 nädalat.

Pea meeles, et nädalavahetuse ajad täituvad alati kiiremini ja seda eriti suvel ja jõulude eel. 

Vastsündinute muinasjutuliste sessioonide puhul broneeri aeg juba haiglas olles. Neid pilte saab teha vaid beebi esimesel kahel elunädalal. Vaid siis lubab beebi end armsatesse poosidesse sättida. Lihtsalt toredaid perepilte on võimalik teha ka suuremate beebidega.

Kui palju varem võin stuudiosse tulla?
Stuudiosse saad tulla kuni 5 minutit enne sessiooni algust! Kui jõuad varem, tee linnas aega parajaks. Stuudios ei ole eraldi ooteruumi. 

Kuidas õuesessiooni broneerida, ma ei tea mis ilm on!?
Ilm Eestis õues pildistamiseks garantiisid tõepoolest ei anna. Broneeri aeg ja jälgime paar päeva enne sessiooni ilmaprognoosi. Vajadusel saad sessiooni edasi lükata või stuudios pildistada. Stuudiosessioon võiks kellaajaliselt toimuda pigem lõuna paiku. Kõik see võib omakorda tuua kaasa meigi- ja soenguaja muutmisi, millega tasuks juba eelnevalt arvestada. 

Kui oled alati igatsenud fotosessioonist päikeseloojangul, lumisel talvepäeval, tormisel suvepäeval vms siis võid alati proovida õnne ja kirjutada ja eksprompt kirja fotosessiooni aja küsimisega kasvõi samaks päevaks. Kui aeg klapib, siis teeme ära! 

Ma ei oska pildil olla, kas sa juhendad?
Jah, muidugi ma juhendan. Enamik inimesi ei käi väga tihti kaamera ees ja sellepärast ei pea Sa muretsema. 

Ma nägin Pinterestis ühte pilti…
Muidugi Sa võid alati jagada mõtteid selles osas millises stiili pilte sooviksid saada, kuid tee seda juba aega broneerides. Püüan Sinu soovidega võimalusel arvestada. Kui Su soovile vastu tulla ei saa, võin soovitada Sulle mõnda teist fotograafi. Ideaalis võiks Sulle minu käekiri meeldida, kuid nn mugavustsoonist välja tulek võib teinekord olla põnevaks väljakutseks.  

Kas ma võin pilte ise pärast töödelda?
Minu töid ei ole lubatud omal käel töödelda (kaasaarvatud erinevad Instagrammi või Facebooki filtrid).

Kas ma saan kogu pildistatud materjali endale?
Annan välja vaid töötlusega viimistletud digifotod, mille arvu määrab Sinu poolt valitud pakett.

Mis ma peaksin selga panema?
Võimalik on tellida erinevaid pakette nii stilistikaga kui ilma. Stuudios on kleite igas vanuses normaalkaalus tüdrukutele ja XS-L suuruses naistele ja beebiootajatele (mõned kleidi on ka XL suurusele). Samuti on kostüümid vastsündinud beebidele (nii tüdrukutele kui poistele) ja kuni 120cm suuruses poistele. Jahedamal ajal õues pildistamiseks on valikus ka mantlid, sukkpüksid, sallid, mütsid, kindad. Lepi talviste riiete kasutamine eraldi kokku, toon need pildistamise ajaks panipaigast välja. 
Kleitide ja aksessuaaridega saab lähemalt tutvuda siin: https://sigridosa.com/kleidivalik/

Kui tuled oma riietega, siis võiks võimalusel suuri kirju, pilte ja mustreid riietel vältida. Pere puhul võiks riietus omavahel harmoneeruda. Vali näiteks 3 tooni ja eelista võimalusel heledaid/pastelseid/helgeid toone. Hästi sobivad nö kulunud toonid või heledad puhtad pastelsed toonid. Kindla peale minek on valida nt järgmise toonide hulgast: hall, beež, valge, kulunud roheline, vanaroosa, kulunud sinine, sinepikollane, heleroosa, helesinine, sirelililla. Kui teie pere armastab julgemaid toone, võite võtta neutraasetele toonidele lisaks ühe vau-värvi. Nt punane, bordoo, mürkroheline, laguuni sinine vms. Küsi julgelt fotograafilt stilistika osas nõu.

Sokid/jalanõud? See on asi, mis tihti unustatakse komplekte kokku pannes ära. Vaata, et sokkide värv ja jalanõud sobituksid komplektidega. Stuudios saab pildistada paljajalu, sokkides, sukkades, puhta tallaga sisejalanõudes. Kui kollased partidega sokid ei ole sessiooni teema, siis vali võimalusel naturaalse välimusega puhtad sokid. Valged sokid võivad olla küll pesumasinast tulnud, kuid väga võimalik, et nende tallad on siiski ajaga halliks tõmmanud? Sama võib juhtuda ka väikelaste sukkpükste põlvekohtadega. Laste sukkpüksid lähevad ka kergesti topiliseks. Vaata pisidetailid enne pildistama tulemist üle. Nii saavutame üheskoos parima tulemuse.

Milline aluspesu?
Suhtu kriitiliselt aluspesu valikusse ja seda eriti siis kui soovid kasutada stuudios olevaid kleite. Ideaalne pesu on õige suurusega (pigistav aluspesu võib jääda kleitide alt paistma).
Pesu võiks olla ideaalis beeži värvi, võimalusel ilma suurte mustrite, kirjadeta, pitside ja pärliteta. Eriti hea kui rinnahoidja paelad oleksid eemaldatavad ja suurema rinna puhul silikoonäärega, et need paelteta üleval püsiks. Pükste lõikena sobib paljudel juhtudel kõige paremini napi lõikega pesu. Laiad pitsilised bokserid jäävad tihti ümber kleitide alt välja paistma!

Võimalusel oleks hea kaasa haarata ka valget või musta (või heledat ja tumedat tooni aluspesu). Heledate kleitide alt võib jääda tume läbi kumama ja tumedate kleitide alt võib jääda hele läbi kumama. 

Kui soovid nt beebiootuse puhul kasutada buduaarlike läbipaistvaid pistist hõlste/kleite, siis sel juhul sobib hästi ka edev pitskaunistusega pesu. 

Kas sul on kõikidest kleitidest ja aksessuaarides koosnev galerii, mida saaksin näha?
Galeriiga saab tutvuda siin: https://sigridosa.com/kleidivalik/
NB! Arvesta, et galeriis on ka kobineeritavad kleidid! St ühel kleidil võib olla mitu erinevat kandmise võimalust, st selliste kleitide erinevad osad ei pruugi samaaegselt olla mitme inimese jaoks saadaval. Küsi vajadusel lisainfot.
Arvesta, et mõni kleit/aksessuaar võib olla pildistamispäeval pesus/paranduses. Samuti võib juhtuda, et tootjate poolt ette antud suurused ei pruugi alati kattuda tegelikkusega.

Kas ma saan stilistikaga sessiooni puhul kleite ja aksessuaare enne valima tulla?
Kleitide valimine ja vahetamine on stilistikaga paketi sisse arvestatud ja toimub kohapeal sel ajal mil sessiooni kokku oleme leppinud. Umbes 0,5h kulub kleitide valimisele/vahetamisele ja umbes 1h pildistamisele. Kogu paketi aeg on kuni 1,5h. Muudel aegadel kleite valima/proovima tulla ei saa.


Kas igal sessiooni saab stuudios olevaid kleite ja aksessuaare kasutada kasutada
Pooletunnised ja tunnised lühisessioonid kleitide ja aksessuaaride laenutust ei sisalda. Selleks tuleb valida stilistikaga pakett. NB! Stilistikaga pakett ei sisalda meiki/soengut, aga võin soovi korral anda nõu ja soovitusi meigikunstnike, juuksurite ja stiili kohta.

Aga kuidas ma tean siis millist soengut ja meiki teha?
Lase meigikunstnikul kasutada vanaroosasid, kuldseid, pruune, beeže toone, mis sobivad kõikide kleitide juurde. Soeng lase teha lihtne, suvine, romantiline. Heleroosa huul on alati kindla peale minek.

Mitme kleidiga pildistada jõuab?
See sõltub inimeste arvust. Stilistikaga paketi puhul on aega kuni 1,5h ja mitmekesi tuleb arvestada, et kleitide valimisele kulub rohkem aega ja selle võrra jääb pildistamiseks vähem aega. Minu poolt kriteeriume mitmekesi pildistama võib tulla ei ole. Üksi tulles jõuab pildistada keskmiselt 3-4 kleidiga. Kui tulla nt kolmekesi, siis jõuab tõenäoliselt igaüks valida omale ühe kleidi. NB! Arvesta, et suurte korsettkinnitusega tüllkleitide selga panemine ja sättmine on ajakulukam. Kui soovite tulla suurema seltskonnaga tasub soetada mitu paketti järjest.

Millised võimalused stuudios pildistamiseks on?
Stuudios on viis või rohkem ettevalmistatud ja kujundatud nurka pildistamiseks. Stuudio stilistika on muutuv. Küsi soovi korral lisa hetkel stuudios olevate kujunduste kohta või jälgi jooksvalt minu lehelkülge Facebookis www.facebook.com/SigridOsaPhotography. Võimalus on teha soovi korral pilti ka mitme erineva kiigega. Novembrist detsembrini on stuudios üleval jõulunurgad.

Milliseid iluprotseduure teha?
Professionaalne meik ja soeng on tugevalt soovituslik. See mitte ei tee ainult minu tööd lihtsamaks, vaid ka Sina tunned sessiooni vältel ennast kaunima ja enesekindlamana.

(NB! Meik ja soeng ei kuulu sessiooni hinda).

Kuna foto nö sööb osa meiki ära võid julgelt lasta teha pisut tumedama silmameigi kui harjunud oled. Kui sa end meigis mugavalt ei tunne võid lasta teha ka nö no make-up make-up’i, mis annab terve, klaari, ühtlase jume nahale. Ka kerge ripsmedušš toob silmad esile ja kergelt värvitud kulm raamib nägu.

NB! Meiki mine avara kaelusega pluusiga ja palu meigikunstnikul valida meigi põhjaks toon, mis sobib su kaela tooniga. Nii väldid seda, et su nägu on mitu tooni tumedam kui kael/dekoltee/käed – see ei mõju pildil hästi! Parima tulemuse saavutamiseks tee päev enne meiki minekut näomaski. Hommikul kreemita nägu ja keha.

Pildistamiseks ei pea tegema viimistetud õhtusoengut. Juuksejuurte tõstmine ja suvine lainelokk või sirgendamine annavad viimistletud välimuse. Hästi mõjuvad ka romantilised kergelt või osaliselt kinnised soengud. Kui sinu jaoks on oluline, et värvitud juuste puhul ei oleks suurt väljakasvu, siis värvi ka oma juuksed enne nädal -paar enne sessioonile tulekut üle. Juuksuri juurde soengusse mine pildistamise päeval kuivade pestud juustega.

Kui värvid keemiliselt kulme, siis ära jäta kulmude värvimist viimasele hetkele. Esialgu hakkab värv ka nahale ja kui see ei ole see, mida sa näidata soovid, siis käi kulmudes paar päeva või nädalake varem. Nii jõuab värv nahalt maha kuluda. Nii on ka meigikunstnikul lihtsam omapoolne panus nende viimistlemiseks anda. Kui kitkud kulme, siis ära lase neil pildistamispäevaks välja kasvada.

Pööra tähelepanu ka maniküürile/ pediküürile ja raseerimisele.

Võimalusel väldi vahetult enne sessiooni päikese võtmist ja solaariumis käimist, et hoiduda võimalikust põletusest.

Sessiooni päeval ära kasuta kehal isepruunistavat kreemi – see võib määrida riideid ja diivaneid.

Millal on parim aeg beebiootuse pildistamiseks?
Parim aeg beebiootuse sessiooniks on 28-36 rasedusnädalal. Siis on kõhuke piisavalt ümmargune ning Sul on veel mugav poseerida. Mitmikute ootuse puhul tuleks pildistada 26-32 rasedusnädalal, kuna nende sünd võib toimuda varem.

Millal on parim aeg vastsündinute pildistamiseks?
Vastsündinute muinasjutulisi sessioone kus beebi on poosidesse sätitud korvidesse, kiikedele, minivooditesse jms teen beebi kahel esimesel elunädalal. Selleks tuleb aeg broneerida juba haiglas olles. Suuremate beebidega on võimalik tulla lihtsalt peresessioonile, kus te beebit süles hoiate.
NB! Muinasjutuliste vastsündinute sessioonide puhul on hea pildistada beebit kel on kõht täis, kuiv mähe ja algamas uneaeg. Palun ära lase vahetult enne sessiooni beebil und täis magada, vaid hoia teda 1-2h üleval. Võta stuudiosse kaasa kindlasti ka gaasirohi, niisked salvrätikud ja piisaval hulgal paraja suurusega mähkmeid (liiga suured mähkmed ei jää pildil ilusad) ja samuti lutt (isegi kui Sa muud ajal beebile lutti anda ei plaani). See aitab beebi pildistamisele olulisel määral kaasa. Sööda beebil enne stuudiosse tulekut kõht täis ja pane talle võimalusel eest lahti käivad riided, nii segab ümber riietumine teda stuudios vähem. Emana väldi võimalusel päev enne stuudiosse tulekut gaase tekitavaid toite. Väldi võimalusel pere riietuses täispikki varrukaid, suuri mustreid ja kirju.
Haara kaasa ka omale/teistele pereliikmetele kehakinnitust (väikeste lastega väldi väga määrivaid toite nagu šokolaad jms).

Võid edastada aega broneerides ka oma pildisoove ning värvieelistusi, millega võimalusel arvestada püüan. Pildistada võime ka beebi isiklike riietega.

Kes vaatab sessiooni ajal laste järgi?
Sessiooni vältel vastutavad vanemad oma laste eest (või nende määratud saatja kui vanemad ise stuudiosse ei tule). Kui peres on palju väikesi lapsi tasub nt stilistikaga beebiootuse ja muinasjutuliste vastsündinute pildistamisel kaaluda võimalust teha sessiooni esimeses pooles teha ära perepildid ja saata seejärel vajadusel väikesed lapsed nt vanaema või mõne teise hoidjaga koju, lõunaunele, sööma, mänguväljakule vms. Nii saame keskenduda paremini sessiooni teises pooles teile/teie beebiootusele/teie beebile. Vajadusel võta oma väikelapsele kaasa tema lemmik mänguasi.

Kas ma oma kodulooma(d) võin kaasa võtta?
Õues pildistamisel pole küsimust, muidugi võid! Stuudiosse on oodatud loomad, et oskavad hästi käituda, kuid lepi nende tulek fotograafiga aega broneerides kokku!
NB! Sessiooni ajal vastutate teie oma lemmikloomade eest. Vajadusel võta kaasa oma lemmikule puur või hoidja kui soovid vahepeal teha pilte ka ilma lemmikuta. Enne stuudiosse tulekut tee puhtaks oma lemmiku käpad ja kammi lahtine karv eelmisel päeval ära. Soovitan soojalt kaasa võtta ka mõni oma lemmiklooma mänguasi või maiustus, mis aitab püüda tema pilku kaamerasse.

Millele peaksin veel enne sessiooni mõtlema?
Lase väikestel lastel kindlasti lõunauni täis magada. Broneeri sessiooni aeg ajale, mil laps(ed) on une täis maganud ja kõhu täis söönud. Võta kaasa joogivett!

Mis ma peaksin kaasa võtma?
See sõltub valitud sessioonist, aga kindlasti võta kaasa joogivett! Välisessiooni puhul võta kaasa võimalusel pleed ja sääsetõrjevahend. Stilistikaga sessiooni puhul sobiv aluspesu. Beebide puhul mähkmed, niisked salvrätikud, ilalapp, gaasirohi, lutt. Soovi korral vahetusriided ja jalanõud.

Mis saab kui ma hiljaks jään?
Hilinetud aeg arvestatakse sessiooni ajast maha.

Kas kinkekaarte saab ka osta?
Saab. Tänapäeva tarbimisühiskonnas on väga heaks kingituseks asjade asemel hoopis eluaegseid mälestusi kinkida fotode näol, mis pakuvad rõõmu ka aastakümneid hiljem vaadates. Digitaalsele kinkekaardile lisatasusid ei tule. Füüsilise kinkekaardi puhul lisandub 3.- valitud paketile lisaks. Selle eest on kaunis käsitöökaart ilusas lipsuga seotavas ümbrikus valmis kohe kinkimiseks. Kinkekaarte saab soetada ka soovitud summa ulatuses.

Kui kaua kehtib kinkekaart?
Kinkekaart kehtib alates ostmise hetkes 1 aasta kui ei ole ostmise hetkel omavahel teisiti kokku lepitud. Aegunud kinkekaardiga sessioonile tulla ei saa. Kinkekaarti pikendada ei saa.

Millal ma pildid kätte saan?
Piltide kätte saamise aeg sõltub sellest kui kiiresti lemmikud fotod eelgaleriist välja valite. Esmase töötlusega galerii valiku tegemiseks saab enamasti kätte mõne päeva jooksul. Kiireloomuliste sessioonide puhul lepi piltide kättesaamine eraldi kokku aega broneerides!

Kus nii väikeses kui suures formaadis väljatrükke teha soovitad?
Väljatrükke soovitan teha Kuressaares Keili Fotobutiigis: http://keilitees.com/pood/

Midagi tuli vahele, kas ma saan sessiooni tühistada?
Sessiooni aeg on võimalik vajadusel tühistada. Tee seda palun esimesel võimalusel kui Su plaanid muutuvad. Fotograafil on õigus küsida tasu 50% ulatuses kui tühistad aja vähem kui 24h enne sessiooni algust või jätad ette teatamata sessioonile tulemata. Fotograafil on õigus küsida aega broneerides broneerimistasu.